DRUHY PRŮKAZŮ
OFV – Omezený průkaz radiotelefonisty vnitrozemské vodní plavby
Opravňuje jeho držitele k obsluze lodních stanic na vnitrozemských vodních cestách v rámci radiotelefonní služby, pokud ovládání stanice spočívá jen v obsluze jednoduchých vnějších ovládacích prvků. Průkaz OFV platí pro obsluhu lodních stanic na vnitrozemských vodních cestách členských států úmluvy RAINWAT. Obvykle o něj žádají (budoucí) držitelé průkazů „Vůdce rekreačního plavidla“ na vodních cestách v České republice nebo v oblasti I – na zahraničních vnitrozemských vodních cestách (v přihlášce volba l).
OFP – Omezený průkaz radiotelefonisty námořní pohyblivé služby
Opravňuje jeho držitele k obsluze lodních stanic v námořní pohyblivé službě ve vzdálenosti do 20 námořních mil od linie odlivu oficiálně uznávané pobřežním státem, využívající pouze kmitočtová pásma velmi krátkých vln, bez použití prvků systému GMDSS, pokud ovládání stanice spočítá jen v obsluze jednoduchých vnějších ovládacích prvků. Obvykle o něj žádají (budoucí) držitelé průkazů Ministerstva dopravy typu Velitel námořní jachty „C“ nebo držitelé průkazu Vůdce rekreačního plavidla v oblasti C – v pobřežních mořských vodách do 1 vzdálenosti 1 Nm. (v přihlášce volba f)
VFN – Všeobecný průkaz radiotelefonisty pohyblivé radiotelefonní služby pro námořní pohyblivou službu a vnitrozemské vodní cesty
Opravňuje jeho držitele k obsluze lodní stanice nebo pobřežní stanice na vnitrozemských vodních cestách nebo k obsluze lodní stanice v námořní pohyblivé službě, která nevyužívá kmitočtová pásma GMDSS – obvykle o něj žádají (budoucí) držitelé průkazů Ministerstva dopravy typu Velitel námořní jachty „A“ nebo „B“. (v přihlášce volba e)
Průkazy NEJSOU potřeba pro vydání průkazů Velitel námořní jachty A, B, C. To však znamená pouze tu skutečnost, že v současné době nemusí být držitelem průkazu OFP nebo VFN přímo velitel námořní jachty, avšak to pouze za předpokladu, že NA PALUBĚ PLAVIDLA JE OSOBA, KTERÁ JE TAKOVÉHO PRŮKAZU DRŽITELEM !