Průběh zkoušky
Zkouška je veřejná. Praktická část zkoušky a praktická zkouška není veřejná v případech, kdy to je nutné z hygienických důvodů nebo z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti práce.
Osvobození od plnění některých zkušebních požadavků
Je-li uchazečem osoba, která předložením platného osvědčení o získání profesní kvalifikace nebo dokladu o získání úplné profesní kvalifikace prokáže získání některé odborné způsobilosti shodující se co do rozsahu a obsahu s odbornou způsobilostí ověřovanou zkouškou, zkoušející pro účely zkoušky uzná již dříve ověřenou odbornou způsobilost uchazeče. Při konání zkoušky uchazeče osvobodí od plnění zkušebních požadavků, jimiž by tato odborná způsobilost byla opětovně ověřována, pokud toto osvobození nenaruší řádné ověření ostatních požadavků stanovených hodnotícím standardem, které má uchazeč při zkoušce splnit.
Písemné ověření
Písemné ověření probíhá formou písemného testu, tj. výběrem z možností odpovědí, otevřených otázek nebo jejich kombinací. Test vytváří autorizovaná osoba. Pro sestavení a hodnocení testu platí níže uvedená pravidla.
Testy pro jednotlivé uchazeče musí být generovány z dostatečně velkého souboru otázek, aby bylo umožněno sestavit minimálně tři různě sestavené testy. Soubor otázek je vztažen ke kritériím a) až d) kompetence Orientace v základní terminologii, didaktiky, hodnocení… Hloubka a podrobnost otázek je v souladu s rozsahem všech kompetencí uvedených v hodnotícím standardu a jejich kritérii.
V každé variantě testu musí být pro každé kritérium (kritéria a) až d) minimálně 6 různých otázek. Za úspěšné splnění testu se považuje 70 % správně zodpovězených otázek s tím, že pro každé kritérium musí být správně zodpovězeno alespoň 50 % otázek. Úspěšné splnění testu je podmínkou pro celkové hodnocení uchazečem stupněm „splnil“.
Praktické předvedení a ústní ověření
Ověření kompetencí uchazeče praktickým předvedením bude vycházet z modelového vzdělávacího programu, který dodal uchazeč autorizované osobě a z modelových situací (dle možnosti odborného zaměření uchazeče i pro skupinu 55+), které autorizovaná osoba pro profesní zkoušku připraví.
Autorizovaná osoba bude mít připravenou sadu – minimálně 3 modelové situace. Obsahově budou modelové situace zaměřeny na prověření lektorských kompetencí a sestaveny tak, aby na nich bylo možné ověřit zvládnutí kritérií hodnotícího standardu, u kterých je uveden způsob ověření „Praktické předvedení“. Pro zkoušku každého uchazeče bude použita jedna modelová situace. Modelové situace použije autorizovaná osoba k ověření všech kritérií, která jsou ověřována formou praktického předvedení.
Praktické předvedení a ústní ověření kompetencí uchazeče bude probíhat následujícím způsobem:
Kompetence Sestavení obsahu a struktury vzdělávacího programu…
Uchazeč na modelové situaci prakticky předvede požadavky kritérií a) až c) dle zadání modelové situace. V rámci ústního ověření uchazeč obhájí obsah podkladů svého modelového vzdělávacího programu na základě otázek, které autorizovaná osoba připravila před zkouškou.
Kompetence Rozpracování obsahu kurzu do minutového scénáře…
Uchazeč na modelové situaci prakticky předvede požadavky kritérií a) až d) dle zadání modelové situace. V rámci ústního ověření uchazeč obhájí obsah svého modelového vzdělávacího programu na základě otázek, které autorizovaná osoba připravila před zkouškou.
Kompetence Příprava, řízení a vyhodnocení modelových situací…, Zadávání samostatných a skupinových prací…. A Hodnocení účinnosti vzdělávání…
Uchazeč na modelové situaci prakticky předvede požadavky kritérií, u nichž je uveden způsob ověření „Praktické předvedení“. Požadavky kritérií, u nichž je uveden způsob ověření „Ústní ověření“, uchazeč prokáže ústní obhajobou naplnění kritérií v podkladech vlastního modelového vzdělávacího programu.
Počet zkoušejících
Zkouška probíhá před zkušební komisí složenou ze 2 členů, kteří jsou autorizovanou fyzickou osobou s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci nebo autorizovaným zástupcem autorizované podnikající fyzické nebo právnické osoby s autorizací pro příslušnou profesní kvalifikaci.
Doba přípravy na zkoušku
Uchazeč má nárok na celkovou dobu přípravy na zkoušku v trvání 15 minut. Do doby přípravy na zkoušku se nezapočítává doba na seznámení uchazeče s pracovištěm a s požadavky BOZP a PO.
Doba pro vykonání zkoušky
Celková doba trvání vlastní zkoušky jednoho uchazeče (bez času na přestávky a na přípravu) je 2 až 3 hodiny (hodinou se rozumí 60 minut). Doba trvání písemného testu jednoho uchazeče je 20 minut. Zkouška nemůže být rozložena do více dnů.
Minimální vybavení zkušební místnosti
Flip chart, tabule, dataprojektor, plátno, notebook, nebo PC, DVD přehrávač, sezení vhodné pro možnou práci s materiály i pro uspořádání interaktivních technik ve volném prostoru, psací potřeby, připojení na internet.
Výsledné hodnocení
Zkoušející hodnotí uchazeče zvlášť pro každou kompetenci a výsledek zapisuje do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Výsledné hodnocení pro danou kompetenci musí znít „splnil“ nebo „nesplnil“ v závislosti na stanovení závaznosti, resp. nezávaznosti jednotlivých kritérií u každé kompetence. Výsledné hodnocení zkoušky zní buď „vyhověl“, pokud uchazeč splnil všechny kompetence, nebo „nevyhověl“, pokud uchazeč některou kompetenci nesplnil. Při hodnocení „nevyhověl“ uvádí zkoušející vždy zdůvodnění, které uchazeč svým podpisem bere na vědomí.
Autorizovaná osoba oznámí uchazeči výsledek zkoušky písemným sdělením, předaným nebo zaslaným uchazeči do 5 dnů ode dne konání zkoušky nebo její poslední části; vykonal-li uchazeč zkoušku úspěšně, autorizovaná osoba mu v uvedené lhůtě zároveň předá nebo zašle osvědčení.
Přezkoumání průběhu a výsledků zkoušky
Každý, kdo konal zkoušku, může písemně požádat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Odbor dalšího vzdělávání a péče o pedagogické pracovníky, oddělení dalšího vzdělávání, Karmelitská 529/5, 118 12 Praha 1 – Malá Strana o přezkoumání průběhu a výsledků zkoušky do 15 dnů ode dne, kdy mu bylo doručeno sdělení o výsledku zkoušky.
Příslušný autorizující orgán podle podkladů zkoušejícího a dalších osob přítomných při zkoušce rozhodne o žádosti o přezkoumání ve lhůtě 60 dnů ode dne jejího doručení, a to tak, že buď potvrdí výsledek zkoušky, nebo, bylo-li hodnocení učiněno v rozporu s postupem uvedeným v § 18 zákona č. 179/2006 Sb. nebo se vyskytly jiné závažné nedostatky, které mohly mít vliv na řádný průběh zkoušky nebo její hodnocení, nařídí opakovanou zkoušku. Rozhodnutí autorizujícího orgánu se oznamuje žadateli, jakož i autorizované osobě nebo předsedovi zkušební komise.
Opakovaná zkouška se koná nejpozději do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí o žádosti o přezkoumání žadateli, a to před tou autorizovanou osobou anebo zkušební komisí, před kterou se konala předchozí zkouška. Opakované zkoušce je přítomen zástupce MŠMT. Zjistí-li autorizující orgán závažné nedostatky v průběhu nebo hodnocení opakované zkoušky, postupuje podle § 16 odst. 2 písm. d) z.č. 179/2006 Sb.
Náklady opakované zkoušky hradí autorizovaná osoba; úhrada se neplatí.
Každý má právo nahlédnout do všech materiálů týkajících se jeho osoby, které mají význam pro rozhodnutí o průběhu a výsledku zkoušky.